موضوعات
ضمیمه

مکتب اصفهان

نویسنده:
«حسن منصوری»، موسیقیدان اصفهانی، مجموعه بی‌نظیری از ردیف سازی و آوازی مکتب اصفهان را با ساز «نی» همراه با آواز و در ۱۸ سی دی به دست علاقه‌مندان به هنر موسیقی اصیل ایرانی رسانده است...
1394/10/22
«حسن منصوری»، موسیقیدان اصفهانی، مجموعه بی‌نظیری از ردیف سازی و آوازی مکتب اصفهان را با ساز «نی» همراه با آواز و در ۱۸ سی دی به دست علاقه‌مندان به هنر موسیقی اصیل ایرانی رسانده است. گفت‌و‌گوی کوتاه‌ ما را در باره موسیقی اصفهان با او بخوانید.
  • آیا می‌توان موسیقی اصفهان را در میان موسیقی نواحی ایران بررسی کرد؟
خیر، موسیقی اصفهان جزو موسیقی نواحی محسوب نمی‌شود. موسیقی این استان کاملا شهری است. این موسیقی با قدمت ۴۰۰-۵۰۰ ساله از زمان صفویه شکل گرفت و به‌خاطر غنا و تاثیری که موسیقی اصیل ایرانی از مکتب اصفهان گرفته است، موسیقی نواحی و فولکلور محسوب نمی‌شود. اما نزدیک‌ترین موسیقی نواحی به موسیقی استان اصفهان، موسیقی اقوام لُر است.
  • دلیل شما چیست؟
موسیقی نواحی و محلی برگرفته از زندگی عشایر بوده و این نوع موسیقی بیشتر به شکل موسیقی کار و درگیری‌های روزمره شکل گرفته است. در حقیقت موسیقی نواحی ایران به خاطر تفریح شکل نگرفته است. البته در مقاطعی از زمان، مردم عشایر آیین‌ها و جشن‌هایی داشتند و در این آیین‌ها از موسیقی استفاده می‌کردند، اما بیشتر موسیقی نواحی به شکل کاربردی بوده و برگرفته از داستان‌های اقوام ایرانی است. وقایعی مثل اختلاف‌ها، جنگ‌ها و حوادث طبیعی و... شروعی برای این موسیقی بوده و آلام و شادی‌هایشان را به وسیله موسیقی ابراز می‌کردند. این نوع موسیقی گستردگی موسیقی شهری را ندارد و دارای محدودیت‌های خاص خود است. موسیقی نواحی چون از دل و جان مردم برمی‌خاسته، دارای لطافت‌های شیرین و جذاب بوده است. چه موسیقی‌های رزم، چه موسیقی بزم و چه موسیقی کار لطافت‌های زیادی داشته است. این بر خلاف موسیقی شهر نشینی است که در گذشته کاربردی تفریحی داشته و بیشتر بزمی بوده است.
  • وضعیت موسیقی این روزهای اصفهان را چطور می‌بینید؟
ما وقتی بخواهیم موسیقی اصفهان را بررسی کنیم باید در اصل موسیقی اصیل ایرانی را مورد بررسی قرار دهیم. چون آنچه از موسیقی مکتب اصفهان به جای مانده ردیف موسیقی اصفهان است و یک سری انگاره‌ها و مشخصه‌ها و ملودی‌هاست که در برخی نواحی گفته نشده. در حال حاضر موسیقی نواحی ایران تحت تاثیر موسیقی مکتب اصفهان و موسیقی تهران تحت تاثیر موسیقیدان‌های اصفهان ماند کسایی، شهناز و‌تاج است.ارسال پیام اشتراک 
 
 Security code